Piliniusz Starszy O firmie
Biznes Calivita
Produkty Calivita
Zestawy
Zakazane
Kontakt

Prawda o lekach cz. 4 - Lekowy rozbój

W ciągu ostatnich 12 lat wydatki przeciętnego Polaka na leki wzrosły trzykrotnie. Wśród 25 państw poszerzonej Unii mamy najdroższe (po Łotwie) leki. Gigantyczne lobby kontra pacjent !!!

….”W polityce lekowej królują bałagan, skomplikowana refundacja, brak standardów leczenia. Kwitną zmowy cenowe i korupcja. Około 30 tys. zł ma kosztować materiał dziennikarski, w którym specjaliści (utytułowani) „powiedzą”, że produkt konkurencji przyspiesza zejście, a nie wyzdrowienie. Jeśli jakiś koncern jest zagrożony, że np. jego lek nie wejdzie na listę leków refundowanych, ambasador macierzystego państwa chętnie „przyjmie” polskiego ministra zdrowia w celu perswazji.

Z kolei lekarze mówią, że chcą leczyć najlepiej, czyli też drogo.
Przy okazji rozbrajająco twierdzą, że o nowych metodach wiedzą tyle, ile im powie przedstawiciel medyczny firmy.
Ich 10-tysięczna rzesza jeździ po Polsce, wkręca się w kolejki pacjentów i „uczy” lekarzy jednego – że ich lek jest najlepszy.

Źródłem wiedzy lekarzy o lekach są kongresy, a tam stoiska i prelekcje osób związanych z koncernami. Nie ma edukacji obiektywnej, opłacanej przez państwo. Która firma dopcha się do lekarza, ta ma go na własność. Szczególnie cenieni są dziś lekarze rodzinni.
….Wszelkim regulacjom opierają się także aptekarze i hurtownicy, którzy żyją z obrotów i marży. W niejasnym systemie kwitną nadużycia.

Wszyscy zachowują się, jak ogniwa łańcuszka św. Antoniego – przerwiesz jedno, a słono zapłacisz. Tak oto funkcjonuje w Polsce gigantyczne lobby, swoista mafia. Łańcuszek św. Antoniego kontra państwo i pacjent.

Całość nadzorują zmieniający się ekspresowo ministrowie zdrowia i szefowie trzymającego nasze składki (30 mld zł) NFZ.

Precz z kontrolą recept. Kolejną sprawą, której lobby broni skutecznie, jest brak kontroli nad receptami.

W tej biedzie leczymy drożej niż najbogatsi. Prof. Roszkowski podaje przykład POCHP, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

W Polsce co drugi pacjent jest leczony droższymi aerozolami wziewnymi o przedłużonym działaniu, w USA jest to tylko 8%....”


Dlatego właśnie nasze zdrowie jak nigdy dotąd zaczęło zależeć od naszych decyzji !

Profilaktyka, zapobieganie będzie zawsze tańsze od leczenia i jego skutków.

IWONA KONARSKA
Fragment artykułu z dnia 2004-11-05

Powrót

O firmie   Współpraca   Produkty   Zestawy   Zakazane   Kontakt