Piliniusz Starszy O firmie
Biznes Calivita
Produkty Calivita
Zestawy
Zakazane
Kontakt

Antybiotyki cz. 8 - Antybiotykowe kontrowersje

W lecznictwie otwartym antybiotyki stosuje się najczęściej z powodu ostrych zakażeń układu oddechowego, które odpowiadają za za 75% całkowitego rocznego zużycia antybiotyków. W związku z wielkim zagrożeniem namnożeniem pneumokoków w zwiększonej ilości wydzieliny w drogach oddechowych podczas infekcji górnych dróg oddechowych, leczenie antybiotykami jest mocno kwestionowane w środowisku lekarskim . Wg wskazań do ostrych zakażeń układu oddechowego u dorosłych, w których należy ograniczyć niepotrzebne stosowanie antybiotyków, należą: niepowikłane ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie gardła oraz nieswoiste zakażenia górnych dróg oddechowych (takie jak przeziębienie).


Leczenie antybiotykami przeziębienia, zakażenia górnych dróg oddechowych oraz ostrego zapalenia oskrzeli jest prawie zawsze niewłaściwe, ponieważ ogromna większość przypadków ma etiologię niebakteryjną.

Szkodliwość nieograniczonego stosowania antybiotyków jest bardzo dobrze udokumentowana i wiąże się równie z niepotrzebnym leczeniem antybiotykami zakażeń wirusowych. Ryzyko stanowią reakcje alergiczne na antybiotyki (takie jak pokrzywka, osutka i reakcja anafilaktyczna), działania niepożądane (np. dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego lub zarażenie grzybami drożdżopodobnymi) oraz interakcje lekowe (takie jak wydłużenie odcinka QT powodowane przez doustne antykoagulanty i doustne środki antykoncepcyjne); jak również większe prawdopodobieństwo, że jeśli w następnych miesiącach dojdzie do zakażenia pneumokokowego, to będzie ono wywołane przez szczep oporny na antybiotyki.


http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=11183&_tc=D9F9B47D5FCC41159E7079A7765B8D3A

Powrót

O firmie   Współpraca   Produkty   Zestawy   Zakazane   Kontakt